Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura dla dużych zwierząt

 

Czas czytania: ~2 min


„Właściciele psów, kotów i innych zwierząt towarzyszących wiedzą, że na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej działa Poliklinika Weterynaryjna pracująca przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Ma trojakie zadanie: leczy zwierzęta, wprowadza studentów weterynarii w zawodowe arkana i dostarcza danych do badań naukowych. Rocznie mamy w niej 14-16 tys. przypadków. Są to jednak małe zwierzęta, głównie psy i koty. Zapewne mniej osób wie, że leczymy również zwierzęta gospodarskie, do których nasi lekarze muszą jeździć. Nierzadko nawet po 100 km, o każdej porze dnia i nocy” – tłumaczy cel istnienia Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

 

Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt
Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt

Uniwersytecka inwestycja

Nowa siedziba Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt – to kolejna z nowych inwestycji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; niedawno opisywaliśmy także oddaną do użytku w tym roku bryłę Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji. Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt na potrzeby wyjazdów dysponowała jedynie adaptowanymi pomieszczeniami, które nie spełniały odpowiednich warunków pracownikom. Chodzi szczególnie o ekipy wyjeżdżające do zwierząt gospodarskich, ekipy potrzebujące dobrze przygotowanych i właściwie przechowywanych narzędzi, leków, aparatury, które za każdym razem zabierają ze sobą. Budowa nowego obiektu była bardzo potrzebna.

Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt
Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt

Pracownia Urban Architect stworzyła bryłę dla badaczy i lekarzy opiekujących się zwierzętami. Nowy budynek, który trochę przypomina stację pogotowia ratunkowego, ma dwie części, parterową i jednopiętrową. Pierwsza z nich pomieści stanowiska dla czterech samochodów, ogrzewane i klimatyzowane ze względu na leki w nich przechowywane. W budynku znalazły się pomieszczenia do przygotowania sprzętu, podręczne laboratorium, magazyny, pomieszczenia administracyjne i socjalne dla dyżurujących lekarzy, a także dla studentów. Wśród samochodów, jakimi dysponuje Poliklinika, znajdują się specjalistyczne busy wyposażone m.in. w aparaty RTG, USG, Dopplerem, analizatorem biochemicznym itp. „Nowa wyjazdowa poliklinika znacznie zwiększy możliwości realizacji badań naukowych w obszarze nauk klinicznych. Bowiem tylko poprzez wizyty w gospodarstwach możliwe jest zbieranie danych na temat skuteczności nowych metod profilaktycznych, efektywności diagnostyki, przebiegu chorób oraz analizy efektywności procedur leczniczych” – tłumaczy prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt

Szara bryła

Poliklinikę zaprojektowała firma Urban Architect z Olsztyna, której właścicielką jest Dorota Szymaniak-Urban, absolwentka UWM. Architektka wszystkie potrzebne pracownikom funkcje zamknęła w prostej, surowej bryle, które swoim nowoczesnym i powściągliwym wyglądem doskonale koresponduje z modernistyczną zabudową pozostałej części kampusu uczelnianego. Parterowa część budynku Polikliniki została obłożona szarymi płytami, piętro, mieszczące m.in. pomieszczenia administracyjne, został przeszklone, ale osłonięte szarą „kratownicą”, która tworzy spójną całość z dolną częścią bryły, a zarazem zapewnia wnętrzom oświetlenie światłem dziennym.

 

Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Olsztyn, ul. Oczapowskiego

Inwestor: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Projekt architektoniczny: Urban Architect Olsztyn

Wykonawca: Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane "IPB" Sp. z o.o.
Powierzchnia: 700 m2
Realizacja: 2023
Źródło: site.uwm.edu.pl/egazeta/poliklinika-wyjazdowa-duzych-zwierzat-nowej-odslonie


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Obiekt Architektoniczny, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Bryła Budynku, Bryła Architektoniczna, Hot

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera